Založ si blog

Modlitba starca pred sviatkami nebožtíkov

Bože môj na nebesiach, Ty vieš všetko. Ty vieš najlepšie, na čo dnes starec myslí. A on veruže myslí na všeličo: prečo počítač nefunguje, ako by mal, prečo musí jeho mladšia sestra prežívať hrôzu z nevyliečiteľnej choroby, prečo sa ten svet odrazu krúti iba okolo sexu a peňazí… A ešte myslíme na našich akože nehodných nástupcov, ktorí, bárs aj vzdelanejší a niekedy aj objektívne schopnejší, nám prichodia, ako by nám akosi nesiahajú ani po členky (sic!); na politikov, z ktorých sa vraj postupne stávajú zlodeji a nepriatelia ľudu. A dnes si už ani netrúfame vysloviť presvedčenie, že tí pred nimi boli podľa nás o poznanie lepší. Aj keď možno iba preto, že sa báli ukázať v pravom svetle… (Hm, báli sa. Aké je dobré niekedy báť sa. O tom nám, Bože, veľa napovie štúdium leninizmu a teológie.)
Ty však vieš, Všemocný, že toto všetko sú iba pocity. Zlostí nás počítač, znepokojuje zdravotný stav príbuzného, dráždia nás prejavy prázdnoty súčasného života. Ale čo to má spoločné s Tvojou pravdou, pravdou o svete a s jeho objektívnou existenciou? Počítač predsa donedávna fungoval, sestra nebola odjakživa chorá a na prázdnote života sme sa aj sami zúčastňovali. Vtedy sme sa nezamýšľali nad tým, či je to správne alebo nie. Takto sme žili. A naše terajšie otázky trápili vtedy celkom iných ľudí, len nie nás. Prečo? Nuž preto, Otče náš nebeský, že sme boli mladší, zdravší, dravší a životaschopnejší. Brali sme život vecnejšie, s vierou v budúcu krásu a dobro, takže sme ho vlastne brali romanticky. Dnes sa síce chválime, že sme v názoroch vecní, praktickí, lebo sme vraj skúsení. Nie je to pravda. Čím častejšie tvrdíme, že sme nepredpojatí, tým viac prekypujeme bezhraničnou zaujatosťou, ľpením na svojich starodávnych poznatkoch a aj zvykoch. A navyše naše názory sprevádza nekonečná starecká tvrdohlavosť. V súlade s postupným strácaním pamäti vraciame sa v hľadaní príkladov z minulosti k istým stereotypným pamäťovým blokom a vydávajúc tieto svoje „výkony“ za vrchol ľudského myslenia, do zbláznenia otravujeme nimi svoje okolie. Nasadzujeme do bežných hodnotení sveta svoje klišéovité kritériá spred päťdesiatich a viacej rokov a zanovito trváme na svojom. Mladší sa pritom tvária spravidla úctivo a zdvorilo, ale počas rozhovoru s nami si zaumieňujú, že sa budú stretnutiam s nami čo najviac vyhýbať. V rozhovoroch s rovesníkmi hudieme svoje, dávajúc spravidla najavo svoju nadradenosť. Slovom – pomaly, ale s absolútnou istotou sa prepracúvame k vlastnému osamoteniu. V ňom si začneme hovieť, počas samoty sa utvrdíme v tom, že máme pravdu, samota sa nám stane priateľkou a jedinou istotou.
Na toto myslíme dnes, Pane Bože. Vlastne – mali by sme myslieť. Ale nedeje sa to. My sa lepšie cítime v ulite životom zabudnutého, nepochopeného, neuznaného starého človeka. A keď myslíme na svoj počítač alebo na svoju chorú sestru, robíme tak iba z nedostatku sily a vôle myslieť aj na vznešenejšie veci, napríklad ako nás naši najbližší vystroja do rakve a či nám organista zanôti Solvejginu pieseň…
Pomôž nám, Bože, precitnúť z tohto sna, Ty to dokážeš.
Čo však bude s nami potom? Čo sa stane, ak sa starec začne správať ako mladík? Prestane hromžiť, závidieť, podceňovať všetkých a všetko okolo seba a vyvyšovať sa nad ostatných? A čím zaplní čas venovaný týmto svojím filozofickým zábavkám, svojmu kohúteniu sa, ak mu nevrátiš aj energiu na vytváranie hodnôt a zabezpečovanie budúcnosti svojho rodu?
Bože, vráť nám aj silu.
Aj schopnosť robiť to, čo má muž robiť.
Aj vek, ktorý k tomu patrí.
Ale ak sa nazdáš, že nesmrteľnosť a reinkarnácia sú v rozpore s prikázaniami, ktoré si dal Mojžišovi, prikáž aspoň upchať kanál, ktorým sa do môjho príbytku dostáva starecká zloba, alebo ju daj premeniť na žičlivosť, ako premenil Tvoj syn vodu na víno.
A keď je už reč o vínku, nuž aj toho nám dožič viac, náš Všemohúci Bože, lebo možno práve ono dokáže robiť z nášho života aspoň dočasný pozemský raj. …Raj? Ajajaj!
Amen.

Dno je už na dohľad

05.11.2013

Hodne sa dnes prská proti brusselskej byrokracii a najnovšia zvesť o tom, že nám určia počet decilitrov vody na použitie pisoára, aby sa šetrilo touto vzácnou tekutinou, vyvolala búrky národného viac »

Ešte o demokracii

02.11.2013

Milý Karolko Štrnásty, ak si pamätáš text tohto brutálne propagandistického hesla, istotne vieš, kto to vyslovil. Nebol ten veru z otrokárskej vrstvy, ktorá by toto tvrdenie nikdy nepodporila. viac »

Ešte o demokracii

01.11.2013

Pred niekoľkými dňami sa na tomto mieste povedalo: Demokracia v antickom Grécku bola takmer "ideálna" preto, že to, čo v súčasných demokratických štátoch plní plebs, ktorý má právo voliť, viac »

počasie ľudia, kalamita, sneh, nemocnica, záchranná služba, záchranka

Maďarskí záchranári chcú iniciovať cezhraničnú spoluprácu krajín V4

23.01.2018 10:17

Maďarskí záchranári si koncom marca prevezmú 193 nových sanitiek, ktoré budú mať výbavu na svetovej úrovni, a do konca roka môžu nakúpiť ďalších 117 vozidiel.

Graf, euro, pero

Nemecký vývoz do Ruska opäť rastie, prvýkrát za päť rokov

23.01.2018 10:01

Vývoz Nemecka do Ruska zaznamenal v minulom roku rast, prvý za päť rokov. Prispelo k tomu zotavenie ruskej ekonomiky.

kríza, Sýria, Erdogan, demonštrácie

Olivovú ratolesť mierom ani necítiť

23.01.2018 10:00

Podľa Turecka operácia Olivová ratolesť má štyri etapy. Oficiálne cieľom Turkov je vytvoriť na území južného suseda tzv. nárazníkové "bezpečnostné" pásmo.

alkohol za volantom, šofér, vodič

Bratislavčan bez "vodičáku" jazdil napriek zákazu a opitý

23.01.2018 09:55

Polícia ho zadržala a preverila, či pred jazdou nepil. Pri dychovej skúške mu namerali 0,49 mg/l alkoholu v dychu, čo predstavuje 1,02 promile.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 9826x
Priemerná čítanosť článkov: 756x

Autor blogu

Kategórie

  • Žiadne kategórie